Belediye Başkanımız Kamil AYDINLI’nın İstiklal Marşı’nın Kabulü İle İlgili Mesajı

‘’İstiklal Marşı’mız; tarihten silinmek istenen milletimizin uyanışını, dirilişini, milli ve manevi değerler doğrultusunda var olmasını vurgulayan edebi eserdir. Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı Türk milletinin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını yansıtan ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmesinin 94. Yıldönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.

Milli şairimiz ve merhum Mehmet Akif Ersoy, vatan toprakları işgal altındayken kaleme aldığı İstiklal Marşı; milli mücadele ruhunu, Türk milletinin vatan sevgisini, bağımsızlık tutkusunu en güzel şekilde yansıtmaktadır. Vatanı için canını feda eden Türk milletinin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı, vatanın kutsal bir emanet olduğunu göstermektedir. İstiklal Marşı’nı şair ve vatansever kimliğiyle yazan Mehmet Akif, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın” derken, verilen mücadelenin büyüklüğünü ve zorluğunu ifade etmiştir.

İstiklal Marşı’mızın kabul edilişinin 94. Yıldönümünde Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif ERSOY ve bütün İstiklal kahramanlarımızı minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.’’