Kültürümüzden Örnekler

 

İlçemizde 2000’li yıllara kadar doğum, sünnet, evlenme vs. etkinlikler önemli bir kültür etkinliği idi. Teknolojinin gelişmesi, hayat şartlarının zorlaşması, gençlerimizin bu tür adet ve ananelere çokta değer vermemesi nedeniyle zaman içinde bu değerlerimizi azalmış olmakla bazı kesimlerce ilçemizde hala bu değerlerimiz yaşatılmaya çalışılmaktadır.

 

BEŞİK BELEME;Yeni doğan bebek 40 günlük olduğunda bebeğin evinde dua ve mevlit okunur.Komşu ve akrabaların katılımıyla yapılan bu toplantı sonunda bebek tüm ziyaretçilerin ellerinde dolaştırılır.Bebeğe hediyeler takılır ve duanın sonunda bebek tekbir ve dualarla bebeğin anne tarafınca hazırlanmış (döşenmiş olan) beşiğine(yatağına) yatırılır.Konuklara ikramlar da bulunulur.Bu ikramın olmazsa olmazı yöreye has kaşık helvasıdır.

 

DİŞ BUĞDAYI:Eski bir Türk geleneği olan diş buğdayı bebeğin ilk dişi çıktığında yapılan törendir.Günümüzde çok seyrekte olsa bazı ailelerce yapılmaktadır.Genellikle aile arasında yapılan bu törene yakın akrabalar ve aile dostları katılır.Bebeğin üzerinden bereket içinde, sağlıklı bir yaşam sürmesii bereketli bir hayatı olması dilekleri ile buğday serpiştirilir.Tören ilahi, dua eşliğinde sonladırılır.

 

SÜNNET: İlçede ailenin devamı, soyun devamı, soyadının sürmesi  düşünceleri ile erkek çocuğuna ayrı bir önem verilir. Erkek çocukları için iki büyük geçit vardır.Sünnet olmak, evlenmek. Anne baba içinde alınacak iki evlat muradı vardır. Çocuğunun sünnetini ve evlenmesini görmek.Onun için sünnete büyük ehemmiyet verilir. Eskiden mutlaka her sünnet düğününde davul zurna ekibi veya mehter ekibi yer alırdı. Sünnet hamamı düzenlenir, sünnet hamamından çıkan çocuk sünnet elbiseleri giydirilerek , süslenmiş atlarla ilçede gezdirildi.Modern çağla birlikte ne yazıkki tüm bu adetler kaybolarak düğün salonlarında yapılan eğlencelerle yetinmek zorunda kalındı.