Yöresel Kıyafetlerimiz

 

KADIN GİYİMİ

Başa Giyilenler:
Yazma:Başa yazma ve çar adı verilen beyaz başörtüleri takılır.Yazmaların kenarları  pul veya boncuklarla süslenmiştir.Çar adı verilen başörtünün altında beyaz bir yemeni bulunur.Çarşıya , pazara çıkarken uzun başörtüsü veya kalın kumaştan dokunmuş atkılar takılırdı.
Sırta Giyilenler:
İçlik: İçe giyilen gömlek türü giysiye denir. Genellikle ince , beyaz renkte ve pamuklu kumaşlardan dikilir, kimi zaman yakalarına ince oyalar yapılır..Kalçalardan aşağıya kadar uzundur.
Entari(Elbise): Günlül kullanımda giyilen tek parça elbisedir. Genellikle desenli ve çok renkli,cıvıl cıvıl kumaşlardan yapılır.Elbisenin altına basma kumaştan dikilmiş ayak bileklerine kadar uzanan altlıklar giyilirdi.Giyim tarzı ilçe merkezinde biraz daha modernleşirdi.Elbisenin boyu biraz daha kısalır, kumaşın kalitesi biraz daha farklılaşır, kimi zaman sırma kemerli bindallı denilen kıyafetlere dönüşürdü.

Kuşak: İlçeye bağlı köylerde bulunan kadınlar tarafından kullanılır. Elbisenin üzerine bele sarılır.El tezgahlarında renkli iplerden dokunur.

Önbezi-Peştamal -Futa: Yine ilçede ve ilçeye bağlı köylerde bulunan kadınlar tarafından takılırdı.İlçe merkezinde bulunan kadınların taktıktıkları biraz daha ince ipten dokunuz boyuna enli desenlerden oluşurdu.İlçe merkezindeki bayanlar sadece önlük takarlardı.Köylerde bulunan kadınların taktıkları diğerine göre kalın ipten olur ince sık çizgiler halinde dokunurdu.Köyde bulunan kadınların önlükleri iki parçadan oluşur hem öne hem arkaya takılırdı..İlçe merkezinde el tezgahlarında bayanlar tarafından dokunurdu genelde.

Ayağa Giyilenler:
Renkli yada siyah lastik ayakkabılar giyilirdi.
Günümüzde ilçe merkezi ve köylerde giyim konusunda fark kalmamış yukarıda anlatılan kıyafetleri giymiş kadınlara rastlamak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Ancak düğün, kına gibi özel günlerde giyilmektedir.

ERKEKLERDE GİYİM

Erkekler “zıpka” denilen önü ve arkası körüklü pantolan veya şalvar, düz yakalı gömlek ve cepken yelek giyerlerdi.Bazen süs olarak kordonlu saat, kuşak ve silahlık takılırdı.Ayağa ise tulumbacı yemenisi giyilirdi.