Yöresel Yemeklerimiz

İlçemize has tatlar Küre Mantısı, Yer Yaprağı Dolması, Ecevir Çorbası, Banduma(Islama), Ekşili Pilav(Ebegümeci), Haluşka’dır. Son zamanlarda ilçemizde şifa deposu yeni bir tat yapılmaya başlanmıştır. Astım, öksürük, bronşit, grip
nezle ve balgama şikayetlerinde tedaviyi destekleyici bir özelliği olan çam kozalağından reçel yapımı ilçemizde yeni yeni başlanmış ve halkımızca oldukça rağbet görmeye başlamıştır.

Küre Mantısı
Yapılışı:
Una 1 yumurta kırılıp tuz serpilir ve su eklenerek yoğurulur. Mantı hamuru katı yoğurulur. İyice yoğurulan hamur üzeri örterek dinlendirilir. Rendeden çekilen soğanlar kıymayla buluşur ve karıştırılır. Üzerine karabiber, pul biber ve tuz serpilip  yoğurulur. Dinlenen hamurdan 4 beze kesilir ve 3 beze mantı için açılıp kare kare kesilir. Kare kesilen hamurların üzerine kıymalı harç koyularak kenarlarından bastırılarak kapatılır. Mantının uçları lale şeklinde açık kalır. Hazırlanan mantıların pişeceği tepsi yağlanır ve mantılar tepisye dizilir. Ocağa alınan tepside mantılar  kızartılır. Kızaran mantıların üzerine 1 litre kadar kaynar su dökülür ve üzeri açılan son yufka ile kapatılır. Mantılar

güzelce üzerinde yufkayla pişer.
 

YER YAPRAĞI(KABALAK) DOLMASI:

Malzemeleri:

Yer yaprağı
Mısır unu-Buğday Unu
Bulgur-Pirinç
Llor peyniri veya çökelek
Süt
Kuru soğan
Taze soğan
Maydanoz
Nane
Sıvıyağ
Tereyağı

YAPILIŞI:Yer yaprakları plastik bir kaba konularak bol suda yıkanır. Bir tencereye kaynar su konulur, yapraklar orta ocak ateşte 5 dakika haşlanır. Kuru soğanlar soyulup temizlendikten sonra küp küp doğranır. Taze soğan, maydanoz, nane bol sudan geçirilerek ince ince doğranır. Bir çay bardağı ölçülerindeki pirinç ve bardağı bulgur bir kaba konularak yıkanır. Lor peyniri veya çökelek, ince ince doğranmış sebzeler, 1 tatlı kaşığı karabiber ve bir tatlı kaşığı tuz eklenir. Doğranmış olan soğanlara 1 yemek kaşığı tereyağı ve sıvıyağ eklenerek orta boy tavada orta ocak ateşte kavrulur. Haşlanan yer yaprakları tencereden alınarak soğuk suya bırakılır. Yapraklar kevgir yardımı ile süzülür. Harcın içerisine 1 bardak mısır unu, 1 lt süt eklenerek karıştırılır. Sebze ve bulgurlu pirinçten oluşan malzemelere kavrulan soğanlar da eklenerek iyice harmanlanır. Yaprakların sadece ucu alınarak ortaya malzemesi konulup önce kenarlarından kapatılıp sarma gibi sarılır. Tencereye dizilen yaprak sarmalarının üzerine kapak kapatılarak yarım litre süt eklenir. Süt kaynamaya başladığında üzerini geçecek kadar kaynar su eklenir. Ortalama 15 dk kadar sonra 1 tatlı kaşığı tuz eklenerek toplam 40 dakika kadar pişirilir. İstenirse sarımsaklı yoğurtla servis edilebilir.

 

 

 

 

 

 

ECEVİT ÇORBASI

Bu çorba ilçemize bağlı Uzunöz Köyünde bulunan Ecevit Hanı adlı yolcu hanında pişirilir ve gelip geçen yolcular ile çevre halkı tarafından tüketilirmiş.  Anlatıla anlatıla ünlenen bu çorba zamanla “Ecevit Çorbası” olarak ünlenmiştir.

 Kastamonu genelinde bu isimle bilinir. 1318 yıllarından beri yapıldığı bilmen çorba 1925’de Şapka ve Kıyafet İnkılabı için Kastamonu’ya gelen Atatürk’ün Küre ve İnebolu’ya yaptığı ziyaret esnasında Ulu Öndere de ikram edilmiştir.

 

Malzemeler:
Pirinç
Su
Tuz
Terbiyesi için:
Yoğurt
Un
Yumurta sarısı
Üzeri için:
2 çorba kaşığı tereyağ
Nane
Yapılışı:
Pirinç 1 saat önce ıslatılır, süzülür, tekrar su eklenerek haşlanana kadar kaynatılır. Terbiyesi için yoğurt, yumurta sarısı, bir tutam nane, biraz tuz eklenerek bir kasede çırpılır ve kaynamakta olan pirinçlerin üzerine karıştırılarak eklenir. 10-15 dakika kaynatılan çorbaya kıvamına göre su ilave edilebilir. Kaynayan çorbaya nanesi de eklenip bir taşım daha kaynatılır.
Tereyağı bir tavada kızdırılıp çorbanın üzerine eklenir, harmanlanır ve ocağın altı kapatılır.
Sıcak servis edilir.

 

BANDUMA :

Kastamonu yöresel yemeklerinden olan Banduma tavuk eti ya da hindi eti kullanılarak yapılır.Banduma , bandıma hatta ıslama diye de bilinir.

Malzemeleri

Tavuk veya hindi

Tereyağı, sıvıyağ, margarin

Tuz

Yufka(Köy Yufkası veya kuru yufka)

Yarım su bardağı çekilmiş ceviz içi

Yapılışı: Tavuk veya hindi yumuşayıncaya kadar haşlanır. Haşladıktan sonra suyunu ayrı bir kaba alınır. Bu su yağılı değilse içine bir kaşık tereyağı atılabilir. Ayrı bir kapta tereyağı, sıvıyağ ve margarin kızarana kadar eritilir. Yufkalar açıp üç parçaya bölünür. Bölünen her parça rulo sarıp yaklaşık dört parmak kalınlığında parçalara ayırılır. Bir tepsiye bir kaşık erimiş terayağı gezdirilir. Yufkalar bir maşa yardımıyla önce tavuk suyuna batırılıp akabinde tepsiye dizilir. Bu şekilde tepsiyi tamamen doldurup birinci sıra tamamlandığında üzerine  bir kaşık kadar  tereyağı ve bir tutat ceviz içi gezdirilir. Yufkalara aynı işlemi tekrarlayarak ikinci kat tamamlanır. Ceviz ve tereyağı eklenerek üçüncü kat da tamamlanır. Üzerine yeniden ceviz ve tereyağı eklenir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EKŞİLİ PİLAV(EBEGÜMECİ)

Malzemeler:
Ekşimiş yoğurt
Siyez bulguru
Pirinç
Kuru soğan
Taze soğan
Dereotu
Maydanoz
Ebegümeci
Isırgan otu
Nane
Domates veya domates sosu
Domates salçası
Biber salçası
Kuru nane
Kırmızı biber
Tereyağı

Yapılışı:

Kişi sayısına göre bulgur yıkanarak suyu süzülür. Kuru soğan, taze soğan, maydanoz ve dereotu ince doğranır. Doğranan kuru soğanlar birer kaşık domates ve biber salçası ile kavrulur, üzerlerine 1 ½ bardak domates sosu eklenir.Ebegümeci, ısırgan otu, nane kavrulan soğanlarla karıştırılır.3-4 dakika sonra bulguru da kavrulan malzemelere ekleyerek üzerine sıcak su eklenir. Kuru nane ve kırmızı biber serpilen yemeğin kapağını kapatıp pişirilir. Pişen yemeğe az su ile sulandırılmış ekşimiş yoğurt eklenerek karıştırılarak yoğurdun kesilmesi engellenir. Son olarak yağda pul biberleri kavurup üzerine  dökülür.

 

 

HALUŞKA

MALZEMELER
Su
Un

Kıyma-Lor Peyniri veya Çökelek

Kuru Soğan
Yumurta
Tereyağ
Zeytinyağı
Pul Biber

Nane
Tuz
YAPILIŞI
Hamur yoğurma kabınıza yumurta, un, tuz, süt veya su azar azar ilave edilip katı bir hamur yoğurulur. Hamur nemli bir bez altında yirmi dakika dinlendirilir. Haluşka arzuya göre lor peyniri, çökelek veya soğanlanmış kavrulmuş kıyma katılarak hazırlanır. Dinlenen hamurdan mantı hamuru kalınlığında yufkalar açılır. Yufkalar iki parmak eninde önce şeritler, şeritlerde daha sonra kareler halinde kesilir. Karelerin yarısına lor, çökelek veya kıyma koyulup üçgen şeklinde kapatılır. Tencerede su kaynalatılır. Hazırlanan hamurlar kaynayan suya katılıp karıştırılır. Pişen hamurlar suyun üzerine çıkar. Süzgeç yardımıyla tepsiye alınan hamurların üzerine lor, çökelek veya kıyma serğiştirilir. Tavada eritilerek kırmızıya dönüşen tereyağı haluşkanın üzerinde gezdirilerek servis yapılır.

 

 

 

 

 

ÇAM KOZALAĞI REÇELİ

Malzemeler:
Yeşil Kozalak ( Mayıs Ayında toplanması önerilir.).
Şeker
Limon tuzu
Yeteri kadar su

Yapılışı: Yeşil kozalaklar 10-12 su bardağı su ile kaynatılır ve tülbentle süzülür. İstenirse bu su bir gün dinlendirilerek ertesi günü yeniden bir tülbent yardımıyla süzülür. Suyun miktarına göre şeker eklenerek açık ateşte yaklaşık 1,5 saat kaynatılır ve kaynamaya ve köpüklenmeye başlayınca taşmaması için kısık ateşe alınır. Kaşıkla yoğunluk kıvamı ayarlandıktan sonra limon limon tuzu eklenir. Limon tuzu eklendikten sonra biraz daha kaynaması beklenir ve toplamda 2 saat kaynadıktan sonra ateşten alınır ve sıcakken kavanozlara konulup saklanır.